Doğa ve Olimpos

Olimpos doğa severler için bir cennettir ve bu cennetin sınırları kendisiyle kalmaz, çevresinde de görülmeye değer çok sayıda güzellik mevcuttur. Bunlardan en yakın ve en özellerinden birisi Adrasan’dır. Özellikle Adrasan tekne turu önemle tavsiye ettiğimiz etkinliklerin başında gelir. Sabah saatlerinde servis sizi pansiyondan alarak Adrasan’a götürür ve akşam saatlerine kadar tekne ile Adrasan’ın eşsz koylarını görme ve denize girme imkanınız olur.

Hepimizin bildiği gibi  Akdeniz sahilinde  koylar , kumsallar  büyük otellerin talanına uğramış durumda. Beş yıldızlı otel ve tatil köyleri bakir denizlerin kıyılarına konuşlanmış durumda.

Tüm bu talanın henüz ulaşmadığı az sayıda koy var  ve bunlardan   en önemlilerinden birisi de Olimpos’tur.Olimpos‘ta denize ulaşmak için en az 300-400 metre yürümek gerekir. Bunun sebebi ise deniz ile işletmeler arasında kalan Antik Kent’tir. Birinci dereceden SİT alanı olan Olimpos Antik Kent sayesinde Olimpos Koyu çevresine insan eli değmemiştir. Plaj ücretsizdir , şezlong vs gibi ücretler  talep edilmez. Bundan daha da önemlisi İnsanın uzak kalması sayesinde Olimpos Koyu denizi güzelliğini ve doğallığını hala koruyabilmektedir.

Büyük bir vadi içerisinden dere kenarından yürüyerek denize ulaşabiliyorsunuz ve yürürken Antik Kent’in içinden geçiyorsunuz. Çok eski tarihlere dayanan geçmişe sahip kaya mezarların ise hemen yanından geçiyorsunuz.

Olympos sizlere sadece deniz – kum – güneş sunmuyor. Olympos hem özgür bir ruhun adı , hem doğallığın hem de tarihin adıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anti-Spam Quiz: